تکنولوژی Adaptive IR (قسمت سوم)

با پیشرفت‌های حاصل در فن‌آوری دوربین به ویژه Adaptive IR، می‌توان کیفیت جزئیات موجود در تصویر را افزایش داد. در این مقاله تکنولوژی‌ Adaptive IR، بررسی شده است.

 

Content Adaptive Technology

با دو روش می‌توان روشنایی بیش از حد را حذف کرد:

  1. کاهش روشنایی نور مادون قرمز؛ با توجه به اینکه اشیاء به خاطر نور مادون قرمز دوربین ممکن است بیش از حد روشن شوند، کاهش نور مادون قرمز روش موثری برای حذف روشنایی بیش از حد است.
  2. کاهش نوردهی (اکسپوزر) دوربین؛ اکسپوزر مدت زمانی را یک سنسور در معرض نور قرار می‌گیرد کنترل می‌کند. کاهش اکسپوزر، میزان نور ورودی به سنسور را می‌کاهد و در نتیجه روشنایی بیش از حد را حذف می‌کند.

البته در هر دو مورد تصویر به طور کلی تاریک‌تر است زیرا در مورد اول روشنایی صحنه کاهش یافته و در مورد دوم مقدار نور ورودی به سنسور کاهش یافته است.

این دو روش حذف روشنایی بیش از حد مزایایی نیز دارند. اگر منابع نوری دیگر نیز زمینه صحنه را روشن کنند، کاهش نور مادون قرمز باعث می‌شود زمینه تصویر به اندازه کافی روشن باقی بماند. از سوی دیگر، با کاهش اکسپوزر کل تصویر تاریک‌تر می‌شود.

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، در تصویر وسط کاهش نور مادون قرمز برای حذف روشنایی بیش از حد، از روشنایی دیگر منابع نوری نمی‌کاهد؛ در تصویر راست با کاهش اکسپوزر کل تصویرکه شامل منابع نوری دیگرنیز هست، تاریک‌تر می‌شود.

کاهش اکسپوزر به جای نوردهی مادون قرمز نیز مزایای خود را دارد، اکسپوزر زیاد باعث تار شدن اشیاء متحرک در صحنه می‌شود که با کاهش اکسپوزر تصاویر شارپ‌تری از اشیاء متحرک خواهیم داشت.

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، روشنایی بیش از حد و تاری تصویر اجسام متحرک با کاهش اکسپوزر حذف شده است.

در نظارت تصویری، معمولا سوژه‌های متحرک مثلا فردی که وارد صحنه می‌شود یا ماشینی که در حرکت است، دارای اهمیت هستند. کاهش اکسپوزر در این حالت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا از تاری تصویر، که جزئیات صورت و پلاک خودرو را می‌پوشاند، جلوگیری می‌کند.

مزیت دیگر کاهش اکسپوزر به جای نوردهی مادون قرمز، در گرفتن تصویر پلاک یک خودرو (ثابت یا متحرک) است. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، پلاک خودرو بین چراغ‌های ماشین که منابع نوری بسیار روشنی هستند، قرار دارد. اما با کاهش اکسپوزر در عین نوردهی مادون قرمز، پلاک خودرو خوانا است.

در شکل بالا، در تصویر سمت چپ با تابش مادون قرمز ثابت (IR Static)، چراغ‌های ماشین بسیار روشن بوده، روشنایی کل تصویر بیش از حد بوده و پلاک خودرو خوانا نیست. با کاهش نور مادون قرمز از روشنایی بیش از حد چراغ‌های خودرو کاسته نشد اما نور مادون قرمز روی پلاک خودرو حذف شده است که در اینصورت نیز خواندن پلاک خودرو دشوارتر شده است (تصویر وسط). در تصویر سمت راست، کاهش اکسپوزر، روشنایی بیش از حد چراغ‌ها و پلاک خودرو را کاهش داده در حالی‌که نور مادون قرمز روی پلاک خودرو باقی مانده و پلاک خودرو خوانا است. از آنجاییکه اکثر پلاک خودروها نور را منعکس می‌کنند، کاهش اکسپوزر در عین حفظ نوردهی مادون قرمز باعث می‌شود که پلاک خودرو خوانا باشد.

تکنولوژی تشخیص روشنایی بیش از حد content adaptive اویجیلون، اکسپوزر را بر مبنای محتوای صحنه کاهش داده و روشنایی بیش از حد در عین کاهش تاری پلاک خودروهای متحرک در تاریکی حذف می‌کند.

 

کاهش نوردهی مادون قرمز کاهش اکسپوزر اویجیلون
در صورت وجود منابع نوری دیگر، زمینه تصویر تاریک نخواهد بود. در صورت وجود منابع نوری دیگر، تصویر به طور کلی تاریک‌تر خواهد بود.
تصویر اشیاء متحرک تار خواهد بود. تصویر شارپ‌تر از اشیاء متحرک
پلاک خودروهای متحرک خوانا نیستند. پلاک خودروهای متحرک بسیار خواناتر هستند.

صرفنظر کردن از روشنایی بیش از حد زمینه

با تکنولوژی منحصر بفرد content adaptive اویجیلون، تنظیمات دوربین به گونه‌ای است که بهترین تصویر از اشیاء متحرک به دست آید. در واقع دوربین تنها روی پیکسل‌هایی که تغییر می‌کنند زوم می‌کند.

Static IR

منابع نوری بیش از حد روشن، روشنایی میانگین صحنه را افزایش داده و باعث تاریکتر شدن تصویر می‌شوند. در نتیجه درب واقع در گوشه بالای تصویر بیش از حد تاریک است.

Avigilon Content Adaptive Technology Ignores Fixed Oversaturation

از اشیاء ثابت بیش از حد روشن مانند لامپ‌ها که کل صحنه را روشن‌تر می‌کنند، صرفنظر می‌شود و در نتیجه درب و دیگر اشیاء واقع در گوشه بالای تصویر دیده می‌شوند.

Avigilon Content Adaptive Technology Adapts to Moving Oversaturation

این تکنولوژی با اشیاء بیش از حد روشن مانند پلاک خودروهای متحرک به گونه‌ای سازگار می‌شود که برای اینکه پلاک خودرو خوانا باشد، کل تصویر تاریک‌تر می‌شود. اگر خودرو صحنه را ترک کند یا ساکن بماند، روشنایی تصویر به حالت قبل باز می‌گردد.

بدون تکنولوژی Content Adaptive اویجیلون، تنظیمات دوربین بر اساس کل تصویر انجام می‌شود. نواحی بیش از حد روشن منجر به تصاویر تاریک‌تر و تار شدن جزئیات  مهم اشیاء متحرک می‌شوند. با استفاده از این تکنولوژی از اشیاء ساکن بیش از حد روشن صرفنظر می‌شود تا بهترین تصویر از سوژه‌های متحرک در نواحی تاریک‌تر صحنه و پلاک خودروهای در حال حرکت به دست آید.

نتیجه‌گیری

تکنولوژی adaptive IR اویجیلون ترکیبی از تکنولوژی‌های zoom adaptive و content adaptive است. با استفاده از تکنولوژی zoom adaptive نور یکنواختی به تمام قسمت‌های صحنه می‌رسد و با فوکوس کردن پرتو مادون قرمز روی میدان دید دوربین بهترین عملکرد IR را خواهیم داشت. با استفاده از تکنولوژی content adaptive میزان اکسپوزر با توجه به محتوای صحنه کاهش می‌یابد. با حذف روشنایی بیش از حد، تاری تصویر اشیاء متحرک مانند پلاک خودروهای در حال حرکت کاهش می‌یابد. علاوه بر این، از قسمت‌های ساکن بیش از حد روشن صرفنظر می‌شود تا بیشترین جزئیات از اشیاء متحرک به دست آید حتی اگر در نواحی تاریک‌تر تصویر باشند. با ترکیب این قابلیت‌ها بهترین کیفیت تصویر با بهترین شرایط نوری به دست می‌آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *