تکنولوژی Adaptive IR (قسمت دوم)

با پیشرفت‌های حاصل در فن‌آوری دوربین به ویژه Adaptive IR، می‌توان کیفیت جزئیات موجود در تصویر را افزایش داد. در این مقاله تکنولوژی‌ Adaptive IR، بررسی شده است.

Content Adaptive
علیرغم اینکه با استفاده از تکنولوژی zoom adaptive نوردهی متناسب با زاویه دید دوربین خواهد شد، ممکن است تغییرات زیادی در ناحیه تصویربرداری صورت گیرد برای مثال سوژه‌های متحرک در صحنه یا تغییر نور منابع نوری دیگر موجود در صحنه. با استفاده از تکنولوژی content adaptive اویجیلون می‌توان دوربین را بر اساس اینگونه تغییرات تنظیم کرد تا کیفیت تصاویر ضبط شده با دو روش صرفنظر از اشباع زمینه و تشخیص اشباع ، افزایش یابد.

Oversaturation Detection
دوربین قادر به مشاهده اشیاء در شرایط نوری خاصی است. در نظر بگیرید که یک منبع نور به اشیاء در فواصل مختلف می‌تابد.

دوربین درحالت تنظیمات اتوماتیک ، بر مبنای میانگین نور صحنه تنظیم می‌شود. به احتمال زیاد شیء دوم به وضوح مشخص است اما دو شیء دیگر یا بیش از حد روشن یا کاملا تاریک هستند.

برخی از قابلیت‌های دوربین مانند BLC و WDR، به کاربر امکان می‌‌دهد تا در شرایط نوری تاریک و روشن تصویر بهتری به دست آید.

برای مثال، اولین شیء که در کوتاهترین فاصله از منبع نوری قرار دارد، واضح است اما بقیه اشیاء کاملا تاریک هستند.

و یا شیئی که در بیشترین فاصله از منبع نوری قرار دارد، واضح است اما دو شیء دیگر که در فاصله نزدیک‌تر قرار دارند بیش از حد روشن هستند.

دوربین‌هایی که دارای قابلیت WDR هستند، قادر به مشاهده اشیاء در بازه طولانی‌تری از شرایط نوری هستند. اما، این بازه همچنان محدود است زیرا دو شیء نزدیک‌تر واضح بوده و شیء آخر تاریک می‌‌ماند.

تکنولوژی Content Adaptive، روشنایی تصویر را روی بخشی از تصویر که دارای اهمیت بیشتری است (مثلا اشیاء متحرک) با صرفنظر کردن از بخش‌هایی که کمترین اهمیت را دارند (برای مثال اشیاء ساکن بیش از حد روشن مانند لامپ‌های خیابان) تنظیم می‌کند. با توجه به اینکه دوربین‌های دارای قابلیت WDR، قادر به مشاهده بازه عریض‌تر روشنایی هستند، قسمت بزرگتری از اشیاء موجود در صحنه نور مناسب دریافت کرده و بنابراین روشنایی تصویر برای اشیاء خاصی که تاثیر کمتری در تصویر دارند تنظیم می‌شود. از سوی دیگر، دوربین‌های بدون WDR، بازه نوردهی بسیار کوچکتری دارند و تنظیم روشنایی تصویر برای اشیاء خاص منجر به تفاوت‌ بسیار بزرگتری در تصویر می‌شود.

در حالتی که محیط کاملا تاریک باشد و منبع نوری بسیار روشن باشد، با نزدیک‌تر شدن اشیاء به دوربین اشباع روی داده و اشیاء بیش از حد روشن می‌شوند. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده، در حالتی که از قابلیت مادون قرمز استفاده شود تصویر فرد به محض ورود به صحنه بدون اینکه به دوربین نزدیک شود بیش از حد روشن می‌شود.

با توجه به اینکه بازتاب نور از مواد مختلف متفاوت است، مشکل اشباع نوری تشدید می‌شود. برای مثال، میزان بازتاب نور از پلاک خودرو بیشتر است که این باعث اشباع نوری و روشنایی بیش از حد آن می‌شود. در دوربین‌هایی که دارای تکنولوژی content adaptive نباشند، دوربین بر اساس میانگین نور موجود در صحنه تنظیم می‌شود. در نتیجه از آنجاییکه قسمت عمده صحنه کاملا تاریک است، بسیاری از اشیاء مهم بیش از حد روشن شده و جزئیات از دست می‌روند.

اگر فضای اشغال شده توسط شیء به اندازه کافی بزرگ باشد، با استفاده از تکنولوژی adaptive IR می‌توان روشنایی بیش از حد را حذف کرد. به عبارت دیگر، با استفاده از این تکنولوژی هم می‌توان از روشن شدن بیش از حد اشیاء نزدیک‌تر به دوربین که فضای بیشتری را در تصویر اشغال کرده‌اند، جلوگیری کرد و هم می‌توان روشنایی بیش از حد ناشی از منابع نوری مانند چراغ‌های ماشین یا لامپ‌های خیابان را حذف کرد. به این ترتیب تصاویر حاصل دارای بهترین روشنایی و بیشترین جزئیات هستند.

همانطور که در شکل زیر دیده می‌شود، با استفاده از تکنولوژی Content Adaptive اشیائی که به دوربین نزدیک می‌شند از روشنایی مناسبی برخوردارند.

ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *