تکنولوژی Adaptive IR (قسمت اول)

روشنایی، یکی از مهم‌ترین عوامل در کیفیت تصویر است. با تاریک شدن هوا، توانایی دوربین برای ضبط جزئیاتی مانند چهره و پلاک خودرو کاهش می‌یابد. برای غلبه بر این مشکل، باید منابع مصنوعی نور را به صحنه اضافه کرد که متداول‌ترین آن‌ها نور مادون قرمز است.

چشم انسان قادر به تشخیص نور مرئی با طول موج ۳۹۰-۷۵۰ nm است، در حالی‌که نور مادون قرمز طول موج بلندتری دارد (۸۵۰ nm) و چشم قادر به مشاهده آن نیست. با وجود این، از آنجایی‌که نور مادون قرمز طول موج بلندتری از طیف رنگی دارد، تصویر دوربین، سیاه و سفید (اما با جزئیات مهم در تاریکی مطلق) خواهد بود.

با این‌حال، نور مادون قرمز را باید برای حذف اثرات نامطلوبی مانند لبه‌های تاریک و …کالیبره کرد که کالیبراسیون نیز در صورتی که لنز دوربین وریفوکال باشد مشکل‌ساز خواهد بود زیرا میدان دید دوربین بر اساس موقعیت فاصله کانونی لنز تغییر می‌کند. مشکل دیگر در استفاده از مادون قرمز به عنوان یک منبع نوری، این است که با نزدیک شدن اشیاء به منبع، جزئیات تصویر تار می‌شود.

اما با پیشرفت‌های حاصل در فن‌آوری دوربین به ویژه Adaptive IR، می‌توان کیفیت جزئیات موجود در تصویر را افزایش داد. در این مقاله تکنولوژی‌ Adaptive IR، بررسی شده است.

تکنولوژی Adaptive IR
منظور از مادون قرمز یکپارچه این است که دوربین مجهز به دیودهای تابش‌کننده نور مادون قرمز (LED) است که نور مورد نیاز دوربین را در محیط‌های بسیار کم‌نور تامین می‌کند. اما، تنظیمات مادون قرمز این نوع دوربین‌ها توسط سازنده هنگام تولید انجام شده است و امکان تغییر آن‌ها متناسب با شرایط محیطی وجود ندارد که این امر، توانایی دوربین برای ضبط تصاویر با بهترین کیفیت را محدود می‌کند.
اویجیلون به منظور ارائه تصاویر با بهترین کیفیت، چندین فرآیند را در تکنولوژی Adaptive IR ترکیب کرده است:
• Zoom Adaptive: در این فرآیند، پرتو مادون قرمز روی میدان دید دوربین فوکوس شده و مؤثرترین نوردهی مادون قرمز را برای هر موقعیتی که روی آن زوم شده باشد تامین می‌کند.
• Content Adaptive: در این فرآیند تنظیمات دوربین بر اساس تغییرات صحنه بهینه می‌شود:
۱٫ تشخیص روشنایی بیش از حد: حذف روشنایی بیش از حد برای کاهش تاری پلاک خودروها
۲٫ صرفنظر کردن از روشنایی بیش از حد زمینه: صرفنظر کردن از نواحی غیرمتحرک بیش از حد روشن برای داشتن بیشترین جزئیات از اجسام متحرک حتی در قسمت‌های تاریک‌تر تصویر
Zoom Adaptive
در دوربین‌های با لنز وَریفوکال (مثلا لنز ۹-۳ میلیمتر)، کاربر قادر به تغییر میدان دید دوربین و باریک کردن ناحیه تحت پوشش با کوچک‌نمایی است. در صورت کوچک‌نمایی، تصویر کوچکتر و دورتر است. با استفاده از نور مادون قرمز، دوربین با استفاده از تکنولوژی zoom adaptive IR روی ناحیه تحت پوشش دوربین فوکوس کرده و با کوچک‌نمایی، زاویه پرتو مادون قرمز همراستا با لنز فوکوس می‌شود تا قسمت کوچکتری اما در فاصله بیشتر روشن شود.
بدون تکنولوژی zoom adaptive، سازنده باید نور مادون قرمز را از قبل روی یک زاویه مشخص تنظیم کند که فاصله و ناحیه ثابتی را بین دو انتهای فاصله کانونی لنز پوشش دهد.

بدون تکنولوژی zoom adaptive اویجیلون، پرتو مادون قرمز روی ناحیه تصویربرداری فوکوس نمی‌شود و گوشه تصاویر تاریک می‌ماند.

وقتی تنظیمات مادون قرمز فیکس شود، ناحیه تحت تابش مادون قرمز قابل تغییر نیست. در نتیجه، مادون قرمز استاتیک تنها در صورتی بهترین حالت نوردهی را خواهد داشت که دوربین روی همان ناحیه مادون قرمز زوم شود. اگر میدان دید دوربین عریض‌تر از ناحیه نوردهی باشد (در حالت بزرگنمایی)، نور به لبه‌های تصویر نرسیده و جزئیات تصویر در این قسمت‌ها از دست می‌روند. از سوی دیگر، اگر میدان دید دوربین باریک‌تر از ناحیه نوردهی باشد (در حالت کوچک‌نمایی)، تابش نور مادون قرمز را در قسمت‌هایی داریم که در عکس گرفته نمی‌شود و به اصطلاح نور مادون قرمز اتلاف می‌شود. در نتیجه، نور کمتری در ناحیه وجود دارد که باعث می‌شود تصاویر تاریک‌تر، دارای نویز بیشتر و جزئیات کمتر شوند.

در حالت بزرگنمایی، با استفاده از تکنولوژی Static IR لبه‌های تصاویر ممکن است تاریک‌تر مانده و جزئیات مهم تصویر از دست روند (تصویر سمت راست). با استفاده از تکنولوژی Zoom Adaptive اویجیلون، نور در همه قسمت‌های تصویر یکسان خواهد بود (تصویر سمت چپ).

 

با استفاده از zoom adaptive IR، نور در کل ناحیه تصویربرداری یکنواخت است و نور مادون قرمز به خاطر فوکوس شدن روی ناحیه تصویربرداری اتلاف نمی‌شود.

ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *